Čo liečime

Čeľustná ortopédia sa venuje nesprávnemu postaveniu zubov a čelustí ako sú krivé zuby alebo chybný zhryz. Mať rovné zuby je dôležité nielen z estetického ale aj zo zdravotného hľadiska. Krivé zuby sa ťažšie čistia a vedú ku vzniku zubného kazu. Chybný zhryz môže pacientovi spôsobiť bolesti hlavy, čeľustného kĺbu a iné problémy. 

Medzi najčastejšie problémy pacientov patria:

Medzery

Medzery medzi zubami bývajú spôsobené úzkymi zubami, chýbajúcimi alebo nesprávne zoradenými zubami


medzery medzi zubami

 

Predkus

Predkus nepredstavuje len estetický problém ale aj zdravotné komplikácie. Ľudom s predkusom sa ťažko čistia zuby, 
môže im spôsobiť bolesti v čeľustnom kĺbe, ťažšie sa im prežúva jedlo a mávajú problémy s trávením.

 

Predkus

 

Stesnanie

Keď zuby nemajú dostatok miesta v ústach, dochádza k stesnaniu zubov. Stesnanie zubov sa väčšinou lieči vytrhnutím (extrakciou) zubov alebo rozťahovaním zubných oblúkov. 

Stesnanie

 

Hlboký zhryz

Hlboký zhryz sa vyskytuje, keď sa horné zuby vo veľkej miere prekrývajú so spodnými zubami.

hlboký zhryz

 

Otvorený zhryz

V prípade otvoreného zhryzu sa  zuby hornej a dolnej čeľuste neprekrývajú. K otvorenému zhryzu môže dojsť pri cmúľaní prsta v detstve alebo aj pri hrýzaní do jazyka.

otvorený zhryz

 

Skrížený zhryz

Skrížený zhryz je prípad, kedy sú horná a spodná čeľusť vzájomne posunuté. Pri tomto type sa jeden alebo viacero horných zubov zakusujú z vnútornej strany spodných zubov a tento zhryz sa môže nachádzať vpredu a/alebo na stranách úst. 

 

Obrátený zhryz  

Pri obrátenom (progénnom) zhryze sú dolné predné zuby predsadené pred horné predné zuby.

 

Dentálna hygiena

Správna dentálna hygiena je dôležitá pre zachovanie zdravých zubov a ďasien. Cieľom dentálnej hygieny je zabrániť vzniku ochorení v ústnej dutine, vzniku zubného kazu a ochorení parodontu. Dentálnu hygienu by ste mali absolvovať dvakrát do roka. Ak však máte dlhodobé alebo chronické problémy so zubami, odporúčame absolvovať hygienu raz za tri mesiace. Dentálna hygiena je vhodná a odporúčana aj pre malé deti. Deti a ich rodičia sa naučia správnej technike čistenia zubov a môžu tak predísť ochoreniam v ústnej dutine. 

Dentálna hygiena zahŕňa:

  • ultrazvukové čistenie – odstraňovanie zubného kameňa a povlakov

  • ručné odstraňovanie zubného kameňa a povlakov

  • pieskovanie zubov metódou Airflow - odstraňuje zo zubov povlaky a pigmenty, farebných škvŕn od fajčenia, pitia kávy, vína či čaju

  • leštenie zubov pastou

  • fluoridácia zubov pastou 

  • inštruktáž správnej techniky čistenia a ošetrovania zubov a ústnej dutiny

 

 

Koľko stojí liečba?

Rozpočet na čeľustnoortopedickú liečbu vám stanovíme vždy až po osobnej konzultácii s našimi špecialistami v ambulancii. V závislosti od veku, závažnosti poruchy a odchýlky postavenia zubov vám naši lekári odporučia vždy tú najefektívnejšiu metódu liečby.

Pri niektorých odchýlkach u detských pacientov môže časť nákladov na liečbu uhradiť zdravotná poisťovňa so spoluúčasťou pacienta.

 

 

OBJEDNAJTE SA NA KONZULTÁCIU

Planmeca Sirona Forestadent Invisalign